Kiedy słuchamy muzyki zazwyczaj jest ona w tle czy to jadąc autem, spędzając czas w domu itd. Aby jednak czerpać pełną radość z muzyki zachęcam do aktywnego słuchania :). Pewnie zadajesz sobie pytanie a co to właściwie znaczy? Oto działania, które warto spróbować, aby zacząć słuchać muzyki aktywnie:
Zróbmy proste założenie ze utwór składa się z:
1.Motywu przewodniego, który się powtarza.
2.Wariacji, inaczej mówiąc zmodyfikowany motyw przewodni.
3. Inna melodia
– Zamknij oczy
– Staraj się wyłapać podobne motywy w utworze. Czy brzmią tak samo, czy może są to wariacje. Spróbuj zrozumieć, co się zmieniło
– Wsłuchuj się w podobne motywy i powtarzaj je – zauważ co się zmieniło – inna barwa dźwięku / instrument/ głośność?
– Teraz moja najlepsza zabawa staraj się oddzielić poszczególne partie – zacznij od prostych utworów np. sama gitara i wokal – Staraj się „wyciąć” wokal i słuchaj samej gitary i na odwrót. Probuj po pewnym czasie bedziesz w stanie to oddzielić.
– Weź swój ulubiony utwór i wsłuchaj się oddzielnie w perkusje, wysłuchaj linii basu, solo gitary, instrumenty akompaniujące ( np. pianino, skrzypce, chórki)
– Zauważ, co się dzieje w Twoim ulubionym fragmencie utworu. Który element z powyższych wpływa ze tak Ci się ten moment podoba?
– Słuchaj różnych rodzajów muzyki – zamknij oczy zrelaksuj się – zobacz, jakie obrazy widzisz słuchając danej muzyki
Słuchając w powyższy sposób wierzę, że niektóre utwory mogą działać uzdrawiająco, a na poziomie minimum na pewno głęboko relaksująco. Dodatkowo aktywujemy w inny sposoób mózg.
Kiedy zamykamy oczy i zaczynamy myśleć o naszych wewnętrznych odczuciach możemy wejść w stan Alfa. Warunkiem jest jednak głęboka relaksacja. W stanie Alfa zawsze znajdujemy się tuż przed zaśnięciem, jak i zaraz po przebudzeniu. Jest to czas, kiedy mamy dostęp do naszych obydwu półkul. Przy danych częstotliwościach wyciszamy się i relaksujemy. Alfa oznacza spokój, pozytywne myślenia, inspirację, twórczość, odpoczynek.
Milego słuchania w nowy sposób.