KONKURS – PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE ZASAD HARMONII NA GITARZE CZĘŚĆ 3 – koło kwintowe molowe

Witamy :)

Mamy nadzieję że święta minęły w miłej atmosferze. U mnie tak było jak widać na zdjęciu, ale zdecydowanie za krótko :(

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nie mniej…
Na początek rozwiązanie konkursu z poprzedniego artykułu.

Gama Fis dur ma 6 krzyżyków. Skoro gama F ma 1 bemol na termometrze, – 1 więc gama Fis dur ma 7 „krzyżyków więcej” -1 +7 = 6. Jakie to krzyżyki? Lecąc po kolei po termometrze, Fis, Cis , Gis , Dis , Ais, Eis. Cała Gama Fis dur Fis, Gis , Ais , H, Cis, Dis, Eis Fis. Gratulujmy Sebastianowi wygranej prosimy o potwierdzenie adresu do wysyłki nagrody niespodzianki.
Teraz możemy przenalizować gamy molowe. Właściwie zasada jest identyczna z tym, że wyjściowym dźwiękiem jest dźwięk a ( gama a-moll jak C-dur nie ma żadnych bemoli i krzyżyków i to należy zapamiętać). Resztę możemy wywnioskować z dobrze nam znanego termometry a obok rozpisać sobie gamy molowe – jak pewnie widzisz wszystko jest przesunięte o 3 „stopnie termometru” idąc w górę zapętlamy dodając krzyżyki w dół bemole:

F -1 d- 1
C- 0 a- 0
G +1 e+ 1
D +2 h+2
A +3 fis +3
E +4 cis+4
H +5 gis+5

Czas na przykłady:

Pytanie 1: Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja cis-moll i jakie dokładne ma dźwięki?
Z termometru molowego – wiemy, że gama cis ma +4, więc ma4 krzyżyki, … Jakie? Na szczęście tu zostaje wszystko tak samo jak w gamach durowych. Czytamy zawsze od dołu główny „durowy termometr”, a więc od dźwięku F i w górę, ( więc 4 krzyżyki to Fis/Cis/Gis/Dis). Pełna Gama cis – moll to cis, dis , e, fis , gis,a, h cis – zobacz na schemacie czy się zgadza poniżej wycinek

gama cis moll

Pytanie 2: Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja f-moll i jakie dokładne ma dźwięki?
Zastanawiasz się pewnie skąd masz to wiedzieć skoro f-moll nie ma na schemacie? Mamy natomiast dźwięk fis który jest na +3 . Gama składa się z 7 różnych dźwięków więc wiadomo, że Gama f-mol; będzie miała o 7 krzyżyków mniej niż gama fis-moll a więc 3-7 = -4 , więc już wiemy że f-moll ma 4 bemole Jakie tym razem idziemy od góry czyli obniżamy dźwięk H – który w jez polskim to b, później dźwięk es , as , des Cała gama fmoll : f, g, as, b, c, des, es, f. Sprawdzamy

gama f-moll.

Zadanie konkursowe pierwsza osoba, która odpowie na pytanie z dokładnym wyjaśnionym tokiem myślenia jak powyżej otrzyma nagrodę niespodziankę:

Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja g-moll i jakie dokładne ma dźwięki?

W kolejnym artykule poruszymy głębiej temat interwałów ( odległości między dźwiękami)
Zapraszamy
Zespół Igragitara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.