Kursy gry na gitarze online – wady i zalety korzystania.

Współcześnie istnieje przynajmniej kilka sposobów pozwalających rozpocząć naukę gry na gitarze lub rozwijać nabyte już w tej dziedzinie umiejętności. Gracze korzystają z usług indywidualnego trenera lub uczęszczają do szkół muzycznych czy domów kultury. Początkujący często decydują się na samodzielną naukę za pomocą kursów internetowych. Taki wariant daje wiele możliwości. Podstawową zaletą jest sposobność nauki bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak dobrać odpowiedni kurs gry na gitarze online?

W Internecie można znaleźć różne szkoły gry na gitarze. Jeśli już zdecydujemy się na taki tryb nauki, warto dowiedzieć się kto taki kurs prowadzi – czy jest to profesjonalny gitarzysta, wykształcony w tym kierunku, czy też gitarzysta – amator.

Nawet jeśli nie chcemy uczyć się profesjonalnej gry, tylko chcemy nauczyć się jak zagrać kilka prostych piosenek nie warto inwestować swojego czasu i uczyć się od kogoś kto nie posiada pełnej i wystarczającej wiedzy na ten temat. Profesjonalny gitarzysta potrafi dobrze i szybko nauczyć podstaw, oraz umiejętności grania prostych piosenek. Dobrze jest zwrócić na to uwagę, ponieważ uczenie się od nieodpowiedniej osoby, może doprowadzić do złych nawyków, których ciężko potem się oduczyć.

Warto zatem poszukać takiego kursu, w którym znajdują się porady dla początkujących graczy, między innymi w jaki sposób trzymać gitarę, jak ustawić dłonie itp. Jednym z minusów uczenia się gry na gitarze online jest niemożność sprawdzenia przez inne osoby czy dobrze wykonujemy dane ćwiczenie, jednakże są sposoby na to by sprawdzić to samemu (np. technika gry z lustrem).

Gra na gitarze online

Internetowa szkoła gry na gitarze z powodzeniem może zastąpić tradycyjne formy nauczania dla początkujących graczy. Jednakże takie internetowe kursy są także dobrym sposobem na uzupełnienie nauki gry na gitarze. Nawet jeśli uczymy się u realnego trenera, warto wygenerować trochę czasu i poćwiczyć grę w domu wykonując ćwiczenia zasugerowane na stronach internetowych. Oczywiście dobrze jest skonsultować to ze swoim nauczycielem.

Jeżeli jesteś zaawansowanym graczem również warto odwiedzać strony internetowe związane z grą na gitarze, gdyż zawsze można dowiedzieć się czegoś więcej lub dodać coś od siebie.

Korzyścią szkolenia się online jest niewątpliwie oszczędność – szczególnie dla początkujących. Prawdą jest, że po jakimś czasie gry niektórzy stwierdzają, że to nie dla nich i porzucają instrument. Często zniechęcają się, gdy nie widać szybko efektów. Można temu zaradzić (o tym jak to zrobić pisaliśmy tutaj). Jednak, kiedy już stwierdzamy że to nie dla nas i nie chcemy grać – nie będzie nam żal pieniędzy wydanych na nauczyciela.

Niektóre kursy pobierają niewielkie opłaty za dostęp do lekcji, jednak przypuszczam że są one dużo mniejsze niż wyniosłoby nas opłacenie nauczyciela. Są też takie kursy gry na gitarze online, które oferują wszystkie lekcje całkiem za darmo (nie trzeba daleko szukać by takie znaleźć J).

Poniżej przedstawiamy tabelę, która pomoże osądzić czy warto skorzystać ze szkoły nauki gry na gitarze przez Internet:

PLUSY MINUSY
Możliwość zagospodarowania czasu według własnych możliwości i upodobań – sami ustalamy sobie grafik.

Oszczędność kosztów – lekcje gry na gitarze w Internecie często są bezpłatne lub pobierają minimalne opłaty

– Sposobność nauki gry bez wychodzenia z domu – pozwala to na oszczędność czasu, który można przeznaczyć np., na dodatkowe ćwiczenia J

– Kursy online często prowadzone są przez profesjonalnych graczy

Strony internetowe zawierają cenne rady i wskazówki dla początkujących i zaawansowanych graczy

– Szkoły gry online nierzadko uczą jak zagrać proste piosenki na gitarę, co można wykorzystać przy ognisku ze znajomymi

– Możliwość napisania, zapytani, skontaktowania się z autorami kursu, w razie wątpliwości czy niewiedzy na dany temat

– Możliwość zasugerowania tematu kolejnych lekcji– autorzy kursów są otwarci na potrzeby swoich odbiorców

Potrzeba samodyscypliny by postępować zgodnie z założonym planem działania

– Samodzielność w wytwarzaniu swojej motywacji

– Należy uważać na pułapki jakie znajdują się w Internecie i poświęcić czas na znalezienie kursu z profesjonalnym nauczycielem

– Niemożność sprawdzenia przez nauczyciela czy dobrze wykonujemy dane zadania

Jak wynika z powyższej tabeli raczej warto skorzystać z możliwości jakie daje nam dzisiaj Internet. Najczęściej jednak jest to zależne od typu osobowości. Niektórzy są w stanie sami się zdyscyplinować i zmotywować, inni mogą potrzebować wsparcia innych osób. Jednakże te „minusy”, które zostały wypisane, można obrócić w drugą stronę: na przykład ćwiczenie samodyscypliny wyrabia nam charakter, a jeśli się okaże, że potrafimy być wytrwali, to tylko na plus do motywacji!

A jeżeli i tak wolisz skorzystać z tradycyjnych form kształcenia (co również ma swoje plusy i minusy), to i tak warto uzupełnić taką naukę przeglądając profesjonalne strony związane z tematyką gry na gitarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.