KONKURS – PRAKTYCZNE WYKORZYSTANIE ZASAD HARMONII NA GITARZE CZĘŚĆ 2- koło kwintowe durowe

Witamy:) – wracam do tajemniczego „termometru” i 7 głównych dźwięków z części 1, które mam nadzieje znasz na pamięć wraz z przypisanymi cyframi.
F -1
C- 0
G +1
D +2
A +3
E +4
H +5
Zasady Harmonii muzyki, mimo, że to sztuka piękna są dość blisko spokrewnione z matematyką. Wystarczy znać odpowiedni wzór i można do wszystkiego dojść. No chyba, że lubisz uczyć się rzeczy na pamięć to proszę poniżej w pełni koło kwintowe durowe i molowe wraz z gamami i ilościami bemoli ( dźwięki obniżone o 1 półton) lub krzyżyków ( dźwięki podwyższone o 1 półton)

kolo kwintowe Źródło: pl.wikipedia.org

Jak wykorzystać 7 głównych dźwięków, aby wiedzieć, z jakich dźwięków składa się dana gama ile krzyżyków/bemoli ma dana tonacja – bez uczenia się powyższego obrazka na pamięć? Z punktu widzenia praktyki ta wiedza ma duże znaczenie przy ewentualnych zmianach tonacji, gdzie znając wzór praktycznie w każdej chwili łatwo przeskoczysz z jednej tonacji w drugą.
Zaczynamy dziś pierwszy krok – Gamy durowe:
Cyfry przy dźwiękach oznaczają liczbę bemoli znak – i krzyżyki znak +.Wszystko kręci się wokół 7 dźwięków. Game C- dur znamy ustawiona na 0 same czyste dźwięki. Dwa przykłady jak używać termometru poniżej.

Pytanie 1: Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja A-dur i jakie dokładne ma dźwięki?
Z termometru wiemy, że gama A ma +3, więc ma 3 krzyżyki … Jakie? Czytamy zawsze od dołu termometru, a więc od dźwięku F i w górę, ( więc 3 krzyżyki to Fis/Cis/Gis). Pełna Gama A dur to A, H , Cis, D , E, Fis, Gis A – zobacz na schemacie czy się zgadza- analogicznie gama D d-ur ma +2 wiec ma podwyższone dźwięki Fis/Cis gama H dur ma +5 wiec ma Fic Cis Gis Dis Ais
Pytanie 2: Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja Es-dur i jakie dokładne ma dźwięki?
Zastanawiasz się pewnie skąd masz to wiedzieć skoro Es dur nie ma na schemacie? Mamy natomiast dźwięk E który jest na +4 . Gama składa się z 7 różnych dźwięków więc wiadomo, że Gama Es dur będzie miała o 7 krzyżyków mniej niż gama E-dur a więc 4-7 = -3 , więc już wiemy że Esdur ma 3 bemole Jakie tym razem idziemy od góry czyli obniżamy dźwięk H – który w jez polskim to B , później dźwięk Es i As. Cała gama Es dur to Es, F, G, As, B , C , D, Es.

KONKURS

Zadanie konkursowe pierwsza osoba, która odpowie na pytanie z dokładnym wyjaśnionym tokiem myślenia jak powyżej otrzyma nagrodę niespodziankęm- Piszcie do nas:

Ile krzyżyków/ bemoli ma tonacja Fis-dur i jakie dokładne ma dźwięki?

Kolejny artykuł skupimy się na gamach molowych. Zachęcam do pytań

Zespół Igragitara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *