Lekcja 6 – Skale

W tej lekcji naszego kursu gry na gitarę, poznasz podstawowe skale – durowa, molowa i pierwszy schemat skali pentatonicznej.
Są to najpopularniejsze skale używane w muzyce nie tylko rozrywkowej. Ważne abyś nauczył się ich w sposób jaki pokazuje na wideo ( Układ palców lewej ręki).
Na bazie tych skal/gam, zaczniemy później tworzyć pierwsze improwizacje. Jak zauważysz są grupy dźwięków które połączone razem brzmią dobrze
Na początek porostu zalecam grać te skale aby ćwiczyć technikę grania pojedynczych dźwięków.

Nauczymy się gamy C-dur granej przez dwie oktawy co to znaczy wyjaśnię w wideo.
To samo zrobimy ze skalą molową a-moll. Dodatkowo na bazie skali amoll nauczymy się pierwszego schematu skali pentatonicznej ( Penta znaczy Pięć tonic znaczy nuta/dżwięk) czyli można powiedzieć skala pięcio nutowa/dźwiękowa

Jeśli grasz palcami graj na przemian. Jeśli piórkiem na początek proponuje grać jednie z góry, skupiając się na dobrym ułożeniu lewej ręki.

Najcenniejsza informacja to ze te skale możesz grać od każdego progu i zmieniasz jedynie nazwę skali w zależności od jakiego dźwięku grasz(zaczynasz) – przykład również znajdziesz w video. W załączeniu skale rozrysowane na gryfie.

Skala Pentatoniczna Schemat 1
Schemat gamy molowej na przykładzie-gamy-a-moll
Schemat gamy durowej na przykladzie-gamy-C-dur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.