Dlaczego warto uczyć się grać na gitarze?

Muzyka od najdawniejszych czasów powiązana jest z życiem człowieka. Łączy się z wieloma obszarami sztuki, jak na przykład slowo pisane czy taniec. Opierając się na mitologii greckiej, muzyka została sprowadzona na ziemię poprzez dziewięć muz zesłanych przez boga Apolla. Ich zadaniem było czuwanie nad ogólnie pojętą sztuką.

A zatem sądzono, że muzyka jest boskiego pochodzenia, co potwierdzają wierzenia wielu kultur (nie tylo greckie). Jak jest dzisiaj? Powszechnie uważa się że sztuka, w tym także muzyka została zepchnięta na boczny tor. Społeczeństwo polskie uważa naukę gry na gitarze czy innym instrumencie za niepraktyczną – w dzisiejszym świecie korzystniej jest zainwestować, na przykład w uczenie się języków obcych.

Czy tak jest na pewno? W życiu dążymy do samodoskonalenia, staramy się pracować nad sobą, co przynosi wymierne korzyści. Jedną z wielu dróg podnoszenia swoich kwalifikacji może być nauka gry na gitarze.W niniejszym artykule pytamy i odpowiadamy: dlaczego warto uczyć się grać na gitarze? Jakie korzyści płyną z takiej nauki współcześnie?

 1. Gitara jest najpopularniejszym instrumentem do nauki gry. Dzięki temu zyskujemy większy dostęp do różnych form nauki. Można uczyć się samemu, bazując, na przykład na internecie lub uczyć się u kogoś i ćwiczyć, wspomagając się różnymi kursami.
 2. Gry na gitarze można nauczyć się niezależnie od wieku. Oczywiście warto uczyć się grać na gitarze już od najmłodszych lat, jednak dla osób dorosłych czy starszych doskonalenie umiejętności muzycznych może okazać się ciekawą przygodą.
 3. Jak dowodzą współczesne badania naukowe nauka gry na gitarze znacząco wpływa na rozwój człowieka w różnych dziedzinach. Na przykład, dzieci, które uczą się gry na gitarze łatwiej przyswajają sobie języki obce, a także osiągają lepsze wyniki w nauce, od pozostałych uczniów.
 4. Gra na gitarze pozytywnie wpływa na nastrój – wyzwala mnóstwo pozytywnej energii oraz pozwala się odstresować. Udowodniono, że człowiek grający na gitarze dużo łatwiej radzi sobie ze stresem w pracy – podobnie jak osoby praktykujące medytację lub jogę.
 5. Z umiejętności gry na gitarze mogą płynąć także korzyści w naszej codziennej pracy, nawet jeśli nie jest ona w żaden sposób związana z muzyką. Zdolnosć grania na instrumencie pobudza ośrodek w mózgu odpowiedzialny za kreatywność, a także rozwija skuteczne i logiczne myślenie. Według naukowców często sukces w pracy w życiu dorosłym warunkowany jest miedzy innymi właśnie grą na instrumencie w wieku dziecięcym.

Jest jeszcze wiele innych powodów, dlaczego warto grać na gitarze. Na przykład, czy wyobrażacie sobie ognisko w lesie ze znajomymi bez dźwięku gitary? Może na jednym z takich spotkań właśnie TY bedziesz osobą, która zagra kilka lubianych utworów i stworzy przyjemny klimat? A może masz dziewczynę i chciałbyś czymś ją zaskoczyć lub zrobić jej niespodziankę? Jeśli tak to zapraszamy do naszego działu „Jak prosto zagrać” – wybierz utwór, weż gitarę, zacznij grać i zobacz jakie to proste!

dreamstime_m_58684470

Niezależnie od tego czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym gitarzystą zachęcamy do skorzystania z doskonalenia warsztatu muzycznego poprzez naszą stronę. Portal igragitara.com oferuje Wam naukę gry na gitarze, zarówno prostszych, jak i bardziej zaawansowanych piosenek. Na stronie znajdziecie różne kategorie dla nowicjuszy i zaawansowanych. Zapraszamy do nauki i życzymy powodzenia!

3 thoughts on “Dlaczego warto uczyć się grać na gitarze?

 1. Ryszard Walter says:

  Gram na gitarze od dziecka. Jestem samoukiem. Moją wiedzę przekazałem córce. Z moją pomocą i fajnymi podręcznikami już teraz wymiata na gitarze. Kupiliśmy właśnie kolejne nuty z Music-Concept i ćwiczymy następne chwyty!

  Odpowiedz
  1. Klara Poniatowska says:

   Potwierdzam – zestawy nut z Music Concept najlepsze. Sama jestem właścicielką kilku kompletów:)

   Odpowiedz
 2. Martin says:

  Zdecydowanie zgadzam się, że warto grać :-) A nawet więcej, czy są powody, dla których nie warto tego robić? Ja takich nie widzę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.