Motywacja do nauki gry na gitarze – skąd ją czerpać?

Wiele osób wychodzi z założenia, że nauka gry na gitarze to nic prostszego! Przecież jest to popularny instrument i prosty w obsłudze. W końcu tyle ludzi gra, więc i ja się nauczę! Owszem nauczysz się – jednak potrzebujesz do tego dużej dyscypliny i samozaparcia. Na samym początku drogi bardzo szybko można się zniechęcić. Jak tego uniknąć? Skąd czerpać motywację do nauki gry na instrumencie?

Poniżej postaram się przedstawić ci – jako początkującemu graczowi – kilka prostych rad, które pomogą dzielnie wytrwać w ćwiczeniach, nawet jeśli dopada cię znużenie.

Na początek…

Najważniejszą sprawą jest znalezienie sensu w tym, co robisz. Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz grać na gitarze? Co było głównym czynnikiem lub motywacją do tego, że w ogóle zacząłeś o tym myśleć? Możesz zapisać sobie ten główny cel i zawiesić, na przykład na ścianie w pokoju, lub na tablicy korkowej. Zawsze, kiedy zacznie dopadać cię zniechęcenie, odpuść sobie na chwilę grę i przypomnij sobie, dlaczego warto się przemóc i ćwiczyć dalej.

Kolejną aspiracją będzie sporządzenie listy plusów i minusów gry na gitarze. Nie dla każdego jest to dobry sposób. Zależy to od typu osobowości, jednak spróbuj. Myślę, że sam wiesz najlepiej, czy sporządzenie takiej tabelki, da ci motywację do nauki gry. Możesz to zrobić na samym początku – jeszcze przed rozpoczęciem kursu gry na gitarze, albo w trakcie – właśnie w chwilach zniechęcenia.

Zastanów się co tak naprawdę ciebie inspiruje, co ci daje motywację? Może ty sam jesteś osobą, która najlepiej potrafi pobudzić się do działania? Jeśli tak powyższe wskazówki są jak najbardziej dla ciebie. Jednakże cenną poradą jest szukanie wsparcia u najbliższych przyjaciół czy rodziny. Pozwól domownikom obserwować Twoje postępy. Zaprezentuj przyjaciołom, co potrafisz. Na pewno ich słowa poparcia dodadzą ci otuchy.

Kilka praktycznych rad, które umocnią motywację:

Następną rzeczą jest pamiętanie o kilku istotnych zasadach. Zostały już one przedstawione na naszym portalu (patrz 10 złotych zasad). Postaram się rozwinąć tutaj kilka z nich.

Otóż ważne jest byś wyznaczył cele długo- i krótkoterminowe. Możesz stworzyć tabelę celów i określić terminy ich realizacji. Jednak – aby Ci to uprościć – stworzyliśmy uniwersalną Tabelę CCC codzienne ćwiczenia. Zapraszamy do skorzystania – z pewnością pomoże Ci to w osiąganiu celów i budowaniu swojej motywacji do ćwiczeń. Aby zobaczyć jak można posługiwać się tabelką – zobacz nasz filmik. Można ją oczywiście modyfikować według własnych upodobań.

  • Bądź systematyczny

Jak widać na podstawie przykładowo wypełnionej tabelki, nie trzeba poświęcać wiele czasu dziennie na osiąganie zamierzonych celów. Wystarczy 5-10 minut. Ważne jest aby ćwiczenia były regularne. Bardziej efektywne będzie przeznaczenie mniejszej ilości czasu każdego dnia, niż granie na instrumencie przez wiele godzin raz w tygodniu.

  • Obserwuj swoje postępy

Motywacją do gry na gitarze będą postępy, których na pewno dokonasz jeśli będziesz trzymał się wyznaczonego planu. Jeśli zauważysz, że nauczyłeś się jednej rzeczy, tym chętniej będziesz ćwiczyć by nauczyć się kolejnych – coraz trudniejszych.

Pamiętaj, że najgorsze jest pierwsze zniechęcenie. Jeśli jednak je przełamiesz, łatwiej Ci będzie w późniejszych etapach nauki kontrolować stan znużenia i z nim walczyć.

  • Urozmaicaj codzienne ćwiczenia

Dbaj o to, by codzienne ćwiczenia były różnorodne. Nie ćwicz do upadłego jednej sprawności, bo to szybko prowadzi do frustracji i zniechęcenia. Staraj się raczej zmieniać ćwiczenia, na przykład jednego dnia ćwicz akordy, innego solówki itd.

  • Inne

Jeszcze więcej cennych wskazówek, które pomogą budować Twoją motywację, takie jak nagrywanie samego siebie czy aktywne słuchanie znajdziesz w naszym kąciku 10 złotych zasad, który warto prześledzić . Najważniejsze jednak byś zdał sobie sprawę, że gra na gitarze wymaga poświęceń. Dlatego po 1) znajdź ważny powód, dla którego chcesz nauczyć się grać, by mieć motywację do nauki, a po 2) skorzystaj z naszych pozostałych wskazówek, by motywacja była jeszcze większa!

1 thought on “Motywacja do nauki gry na gitarze – skąd ją czerpać?

  1. VIBE says:

    Motywacja musi pochodzić też od samego grającego. Jeśli nie czuje, że chce grać na gitarze np. akustycznej warto spróbować na elektrycznej, a może ukulele, banjo czy mandolinie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.